INFOLINIA

+48 42 634 22 14

Czym jest sarkopenia? Poznaj jej przyczyny i objawy

Sarkopenia to choroba charakterystyczna dla podeszłego wieku. Jest to rodzaj zaniku mięśni, który polega na redukcji ich masy oraz siły. Chociaż wraz z wiekiem te procesy są naturalne, to sarkopenia charakteryzuje się ich nadmiernym zintensyfikowaniem. Konsekwencją tego schorzenia są bolesne upadki, które mogą spowodować złamania i urazy, przez co wizyta w szpitalu może okazać się konieczna. Sarkopenia – co to jest za choroba, jakie są jej objawy i przyczyny? Czy można zapobiegać jej rozwojowi? Odpowiadamy!

Sarkopenia co to jest?

Wytyczne Europejskiej Grupy Roboczej ds. Sarkopenii u Osób starszych pozwalają znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie co to jest sarkopenia. Jest to uogólnione i postępujące zaburzenie, które dotyczy mięśni szkieletowych. Najistotniejszy w przebiegu sarkopenii jest ubytek siły, a nie masy mięśni i prowadzi w konsekwencji do różnych następstw klinicznych, w tym do:

  • upadków,
  • urazów i stłuczeń,
  • złamań,
  • niepełnosprawności fizycznej,
  • zgonu.

Sarkopenia została wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i została sklasyfikowana jako zespół geriatryczny.

Sarkopenia i jej najczęstsze objawy

Sarkopenia ma objawy, które mogą być trudne do wychwycenia, zwłaszcza w przypadku osób starszych. W dużym stopniu są one uzależnione od postępu utraty masy mięśniowej, więc w początkowym stadium diagnoza może być niejednoznaczna. Do podstawowych objawów sarkopenii zalicza się m.in.:

  • osłabienie,
  • spadek wytrzymałości,
  • obniżona wydolność organizmu.

W konsekwencji może to prowadzić do zmniejszenia aktywności fizycznej, co z kolei spowoduje dalszą utratę masy i siły mięśniowej.

Objawy sarkopenii i postęp choroby bezpośrednio wpływa na obniżenie jakości życia, znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ogranicza samodzielność i może spowodować wykluczenie z życia społecznego.

Sarkopenia przyczyny

Sarkopenia to choroba, której przyczyny są bezpośrednio związane z wiekiem pacjenta. Istotny wpływ ma jednak też poziom aktywności fizycznej i ewentualnych innych chorób i schorzeń. Ze względu na czynniki ryzyka można wyróżnić następujący podział sarkopenii:

  • sarkopenia pierwotna – bezpośrednio związana z wiekiem, w którym nie można wskazać żadnej przyczyny poza starzeniem się organizmu,

  • sarkopenia wtórna – gdy poza wiekiem występują jeszcze inne czynniki, takie jak choroba, niedożywienie, spadek aktywności fizycznej.

Im większy poziom aktywności fizycznej, tym objawy sarkopenii będą mniej dokuczliwe. Warto więc zadbać o codzienną dawkę ruchu i odpowiednią aktywizację mięśni.

Zapobieganie i leczenie sarkopenii

Jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy sarkopenii, warto zastanowić się, jak można zapobiegać tej chorobie. Fundamentalne będzie tutaj prowadzenie zdrowego trybu życia, mianowicie regularna aktywność fizyczna uwzględniająca ćwiczenia siłowe oraz dobrze zbilansowana dieta. Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie posiłków o dodatkowe źródła białka, które zawierają aminokwasy potrzebne do budowy tkanki mięśniowej. Warto także zadbać o suplementację witaminy D3 i kwasów tłuszczowych omega-3.

W kwestii leczenia, to farmakoterapia nie jest preferowanym sposobem działania w przypadku sarkopenii. By przywrócić funkcje tkanki mięśniowej, warto zadbać o ćwiczenia, w tym trening siłowy i oporowy.

Podsumowanie

W przypadku chorych na sarkopenię poprawa siły i wytrzymałości mięśni jest kluczowa. Dobrym wsparciem w leczeniu będzie pionizacja –szczególnie w przypadku znacznego osłabienia osoby chorej. Dedykowany sprzęt medyczny umożliwi stabilne utrzymanie pozycji pionowej. Permanentna pozycja leżąca może prowadzić do zaburzeń i powikłań. Warto zadbać o regularną pionizację w leczeniu sarkopenii.